The Body Shop Macedonia

ЗАШТИТETE JA ВАШАТА КОЖА СЕКОЈ ДЕН

Дојде дожд или сонце сјае, од суштинско значење е да ја заштитите вашата кожа од сонце секој ден – тоа значи да користите наменски производ со заштитен фактор. Но, слатките деца, исто така, знаат како да користат паметни производи со повеќекратни функции кои содржат заштитен фактор покрај нивните креми за сончање, помагајќи да се заштити кожата додека се решаваат други грижи за убавина и нега на кожата. Прочитајте за да дознаете повеќе.

ЗОШТО Е ВАЖЕН SPF?

Сите го сакаме чувството на сонцето на нашата кожа, но за жал во таа златна светлина демнат штетни зраци.

Сончевата светлина вклучува УВА и УВБ зраци. Ефектите на УВБ му се познати на секој кој некогаш доживеал изгореници од сонце: тие црвени, тесни и јаки изгореници од премногу време под сенка на топол ден. Но, УВА зраците се многу посуптилни и сјаат дури и во студени, облачни денови. Дури и кога паѓа снег. Дури и – шокантно – низ стаклото, па да се биде внатре не е заштита ако имате големи прозорци.

Токму оваа честа изложеност на УВА зраци предизвикува оштетување на дермисот – ова е најдебелиот слој на вашата кожа – предизвикувајќи оштетување од сонцето како што се брчки, хиперпигментација, па дури и рак на кожата.

Поради ова, неопходно е да користите крема за сончање и да вклучите хидратантна крема со заштитен фактор во вашата дневна рутина за нега на кожата.

КОЈ НАВЛАЖНУВАЧ СО СПФ Е НАЈДОБАР ЗА МОЈОТ ТИП КОЖА?

ЗА МРСНА КОЖА

Овој лесен крем на соништата доаѓа од нашата класична палета на витамин Е и обезбедува на вашата кожа хидратација до 24 часа. Не само тоа, туку носи заштитен фактор 30, што значи дека можете да се чувствувате малку позаштитено.

ЗА СУВА КОЖА

Додадете дополнителна доза SPF додека го добивате тој светол сјај од внатре што го поврзуваме со нашата линија на витамин Ц. Наполнет со каму каму бобинки, нашиот лосион за заштита на сјај со витамин Ц SPF30 ќе помогне да се хидрира и да го зголеми сјајот на кожата во лето.

ЗА ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА

Запознајте го лосионот Aloe Soothing Moisture Lotion SPF15, мала количина што и помага на чувствителната кожа да се чувствува со љубов негувана. Збогатен со алое на Заедницата за Фер Трговија од Мексико, помага да се негува и хидрира вашата кожа.

КОЈ Е ПРАВИОТ НАВЛАЖНУВАЧ СО SPF

ТРОЈНА ЗАШТИТА

Нашиот лосион за заштита на кожата со повеќекратна заштита SPF 50+ PA ++++ е тројна закана: може да пее, може да танцува, може да дејствува… Не навистина, но може да обезбеди 24-часовна хидратација, да помогне во заштитата од околината. стресни фактори И носи SPF 50 PA ++++.

ВО ДВИЖЕЊЕ

Со лесна текстура и лесен за нанесување, Skin Defense Multi-Protection Face Mist SPF30 PA ++ е совршен производ за чанта за целодневни апликации.

МУЛТИФУНКСИОНАЛЕН

Нашиот Instaglow CC Cream SPF20 помага да се минимизира појавата на порите, да се намали сјајот и да се хидрирате 24 часа.

ШТО НАВИСТИНА ЗНАЧИ SPF?

Бројот на заштитен фактор на онект, или „Фактор за заштита од сонце“, ви ја кажува силата на заштитата што ви ја дава производот. Важно е да се напомене дека треба да изберете SPF со широк спектар, што значи дека помага да се заштитите од УВА и УВБ зраците.

Кога се додава во навлажнувач, заштитен фактор може да ви помогне да ви даде дополнителен поттик, но не треба да се смета за замена за одреден, посветен производ со заштитен фактор.

ЛЕТНА ХИДРАЦИЈА

СУВА КОЖА

Кога надвор е жешко и ви треба малку нешто за сува кожа, неколку работи се толку убави како дарежлива чаша јогурт за тело за ладење и хидратација.

СМИРУВАЊЕ НА КОЖАТА

Ако вашата кожа е малку чувствителна и сакате нешто разгалено, помогнете се да се смири со Алое Ултра-хидратантен смирувачки гел.

ИСТАКНАТИ УСНИ

Лесно е да заборавите на вашите усни – со сето тоа лижење сладолед и пиење ладен чај нека бидат местото каде што ветрот ја губи својата одбрана. Дополнете со витамин Е нега за усни SPF15 за да помогнете во хидратација и заштита кога сте надвор и наоколу.

СПРЕЈОВИ ЗА ЛИЦЕ

Нема ништо слично на чувството на свежина што го добивате од брз, тенок спреј со мист за лице. За брз, моментален навлажнувач, нема ништо подобро.

ДОПОЛНИТЕЛНА ЗАШТИТА

За да ја одржите вашата кожа среќна и здрава ова лето, постојат неколку навистина добри навики кои сите можеме да ги прифатиме.

1. СТАВЕТЕ ЈА ВАШАТА КАПА

Без разлика дали сте во град или на плажа, шалот може да го обезбеди дополнителното засолниште за вашето лице. Исто така, ќе ви помогне да ја зачувате вашата глава безбедна.

2. НАЈДЕТЕ СЕНКА

Трагачи на сонце, во ред е да се предавате на ветрот сега и тогаш. Погрижете се да и дадете малку пауза на вашата кожа со убаво засенчено место.

3. НОСЕТЕ ШИРОКА ОБЛЕКА

Вашата облека може да помогне во заштита на вашата кожа. Се претпочита лабаво вклопување, бидејќи со тесна облека материјалот се протега, па нивото на заштита може да се намали.

4. ВНИМАВАЈТЕ ОД ПРОЗОРИТЕ

Додека стаклото прилично добро ги блокира УВБ зраците, УВА зраците сè уште поминуваат. Без разлика дали сте дома, во автомобил или во авион – не заборавајте на вашиот заштитен фактор!

Mënyra të tjera për të blerë...

Shopping Cart

Email me when in stock

We’d be happy to contact you as soon as this item is available. Simply enter your email address in the space below.